Leden 2013

Jonesovi: trochu jiná rodina

5. ledna 2013 v 13:17 | majk |  recenze
Jonesovi jsou na první pohled dokonalá rodina. Všichni jsou milí a krásní lidé, mají úžasný dům a každý své nové auto a okolí je miluje. Je tu však rozdílek, oni totiž nejsou skutečná rodina, ale skupina prodejců, kteří se ve svém "převleku" snadněji dostávají k zákazníkům. A tak sledujeme jak se z partičky golfu či domácí oslavy stává ideální prodejní akce, kde si zákazníci ani neuvědomují brainwashing, který absolvují. Paráda. S postupem času však vyplývají na povrch i stinné stránky tohoto soužití. Není nutné je moc rozebírat, nicméně vygradují v nové sebepoznání hlavního hrdiny. Toliko k ději filmu.
A teď poněkud subjektivněji. Film se zabývá skutečnou formou prodeje, skutečným zaměstnáním a jasně nám ukazuje, že tato metoda nejen funguje, ale má vynikající výsledky. Tedy pokud ji aplikují ti správní lidé. O co snazší je předvádět různé vychytávky při jejich denním používání, než například chytat lidi za rukáv za nějakým stolkem uprostřed hypermarketu. Tento profesionální rozdíl je krásně vidět při srovnání sousedčiny presentace kosmetických výrobků. A tak si většinu filmu vychutnáváte lehkost, s jakou dokážou naši profíci prodat cokoliv, co jim firma dá na seznam.
No a pak přijde konec, kdy se nám tvůrci snaží sdělit svůj názor. Bohužel. A hrdina, místo aby po skončení sezóny opustil začínající krizovou oblast a vytvořil se svou novou láskou dokonalý tým v podobě tentokrát nefalšované skutečné rodiny, pokazí vybudované pozice nejen sobě, ale i ostatním z týmu a odchází z byznysu. A protože byl v tomto "projektu" nováčkem, nedá se jeho odchod vysvětlit jinak, než že si uvědomil, jaká byl "svině". I když nikdy nikoho k žádné koupi nepřesvědčoval, označí se za viníka úpadku svého nenasytného souseda. Tím tvůrce přenáší odpovědnost za nezřízené zničující nakupování ze zákazníka na prodejce. Přišel jsem na buben, ale je to tvoje chyba, neměl jsi mi ty věci ukazovat..... Toto uvažování je podle mě škodlivé a pointa filmu nepravdivá. Prošvihli jsme krásný způsob, jak ukázat divákovi, že je to on, kdo může za svoje dluhy a ne nějaká společnost s kreditkami nebo výprodejová akce. No snad příště.
Film rozhodně doporučuji!