Piráti z Karibiku: Na vlnách nudy

17. září 2011 v 10:21 | majk |  recenze
Ach jak daleko dostal se čtvrtý díl z Karibiku od toho prvního. Kromě pirátské tématiky nezbylo ani zblo. Nadšení a překvapení vystřídala rutina. Čistotu charakterů umělotina. A do toho propaganda. Touha do mrtě vytěžit téma zvítězila nad lží a nenávistí.
Takže o co jde? Najít pramen věčného mládí, o kterém všichni dávno slyšeli a Jack tam dokonce snad byl.....jako bychom přeskočili nějakou první kapitolu. Není to ale tak jednoduché. Pramen nestačí jen najít, ke správnému použití potřebujete pomůcky. Třeba mořskou pannu atp. A proč že se tam vlastně jede? Přeci aby mohla dceruška zachránit svého tatíčka. Že je to známý vrah a mučitel? Asi jak pro koho. A proč tam teda jede Jack? Na to jsem vskutku nepřišel. Obvzlášť když už tam jednou byl a na konci vykládá, že ho nikdy nechtěl použít... Ale jo, je tam pár šermovaček, takže pro děcka snad dobrý.
Ale co dospělí? Těm asi bude vrtat hlavou, co se s těmi piráty stalo? Jack zamilovaný? Barbossa ve státní službě? A kde byl, sakra, ten všemi obávaný Černovous, když se bojovalo s Davem Jonesem? Tím Jonesem, co si v jedné scéně tak nádherně vychutnává umírání své oběti (tu mám fakt rád). Proti němu je Černovous jenom zlobivá holčička ze školky. Něco jako srovnávat Jokera s doktorem Zlounem.... Co se s těmi piráty jen stalo? Kde jsou ty krásně zkažení týpci, jejichž největší zábavou bylo předhánět se ve špatnostech? V prdeli.
Dospělému bude jistě vrtat hlavou, proč všechny interiérové scény vypadají tak levně, jakoby je točil Barrandov. Černovousova loď nevzbuzuje příliš dojem, že je na moři. Vše mi přišlo umělé a statické. Kam se poděly časy Holanďana, skřípajícího a úpícího pod neustálým tlakem obrovských vln a bičujícího deště. Nebo snad šla Calypso do penze? Je to záhada.
A co vrtá hlavou Majkovi? Nechutná propagace víry. Něco takového jsem v dětském filmu asi ještě neviděl. A věřte, že koukám skoro na všechno...
Takže Černovous potopí nějakou loď a z posádky se zachrání jediný člověk. Prý proto, že se modlil k bohu. Beng! Během filmu několikrát hlásá smíření a nebe a ty ostatní pindy a neustále všechny přemlouvá ke konverzi. U Jacka se to dokonce skoro podaří. No a nad mrtvým tělem své milé prosí boha o její navrácení a hádejte, co se stane... Čuměl jsem jako blázen. Někdo se hodně snažil nasadit divákovi do hlavy určitou myšlenku. A půjdu-li do extrému (jak se ode mne očekává), klidně řeknu, že celý vtip se slzou mořské panny vznikl jen k tomuto účelu. Jinak by totiž postava "misionáře" neměla v příběhu pražádný význam. Pozornější divák by sice mohl namítnou, že bourání svatyně ve jménu boha je dobrým protipólem této propagace, ale já říkám, že to je jen pěkná karikatura španělů té doby. A co řeknete dítěti, až se vás cestou z kina zeptá, kdože to zachránil toho ke stěžni přivázaného pána a oživil tu krásnou paní....?
Vlny podivna jsou možná dobrý, ale rozhodně velmi mechanicky natočený film. Eintopf obsahující asi všechny ingredience dobrodružného filmu. Jenže podle kuchařských norem se také dá uvařit dobré jídlo, ale jiskru mu dá jen originální přístup a nápad. Jinak je z toho normální závodka...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama