Děkujeme, že kouříte!

16. července 2011 v 9:28 | majk |  recenze
Jen opravdu málokdy narazím na film, který vybočuje z proudu a přitom to není nějaká blbá intošárna.
Děkujeme, že kouříte je příběh "tiskového mluvčího" amerického tabákového konglomerátu. Uvozovky jsem tam dal proto, že v naší zemi plní člověk s tímto zařazením funkci pálkovače novinářů a jiných vlezlů. Nick Naylor je ale jiný, je to špičkový odborník na komunikaci a navíc ho to dost baví. Bravurně zvládá všechny nástrahy, které společnost klade tabáku do cesty. Přiblblé předem připravené televizní debaty, přednášky na základní škole, vládní komise. Líbila se mi scéna s letadlem. Milionový Nick hovoří v turistické třídě s potenciálními zákazníky. "Pokud dokážu přesvědčit jednoho z nich, aby začal kouřit, vydělal jsem si na letenku..." To je přístup, který u nás hnedle nenajdete, že?
Ale i nejostřejší kosa jednou padne na kámen. A tenhle byl velmi inteligentní a navíc dost pěkný. Je zajímavé jak se chlapi bez skrupulí prošukávají k vyšším metám, ale když to samé dělá ženská, jsou z toho hned celí vedle a "nechápou to". Nick zkrátka dostal rovnocenného protivníka a bude nucen čelit nepříjemnostem. Jak to tak chodí... Ale nebojte, není to žádný blbeček a jeho přátelé nejsou žadní "kámoši". Takže vegáč.
Hrátky s jazykem, mluvením a argumentací jsou jen část zábavy, kterou film nabízí. Poodhalení zákulisí miliardového průmyslu je neméně přitažlivé. K tomu přidejme pár faktů nejen o tabáku, ale i dalších zabijácích lidstva. Nakonec jedna roštěnka, Aaron Eckhart a posypat vtipem. Hmmm, takové koláčky se jen rozplývají....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama