Světová invaze aneb předem se omlouvám

12. června 2011 v 10:40 | majk |  recenze
Myslím, že není vhodné psát o filmu, aniž bych ho viděl do konce. Z druhé strany vyjímky vždy potvrzují pravidlo a protože si potřebuji ulevit, rád využiji této příležitosti.
Na první pohled se Světová invaze tváří jako klasická efektová akčňárna pro odpočinek i zábavu. Ale již v prvních minutách filmu jsou velmi podezřelé scény - salutování před americkou vlajkou nebo hřbitovní rozhovor s mrtvolou...."ó Chucku, mám s sebou tátovu ´pětku´ a ty víš, co to znamená..." Říkáte si, ejhle, snad to nebude další onanie na téma: Rozbor duše amerického vojáka při obraně vlasti. No, tak jo.
Jistě jste viděli Black hawk down. Pro ty, kdo ne, stručné shrnutí:
Válka v africe, americká vojenská přítomnost, pokus o zajmutí "nepřátelského" vůdce. Díky tradiční americké namyšlenosti a podcenění nepřítele dostane se jednotka do svízelné situace, utíká a za posměchu negrů končí se staženými kalhotami zpět na základně. Film je natočen velmi realistickým pohledem (skoro až dokumentárním) zaměřeným na americké vojáky. Detail a pochopení. Nepřátele vidíme jen velmi málo či sporadicky. Většinou jen slyšíme anonymní střelbu.
A teď. Vyměňte (neviditelné) negry za mzáky a máte Světovou invazi. Aby toho nebylo málo, tak si přidejte rodinku se třemi dětmi a srdcervoucí dialogy...."ó Chucku, je mi sice dvacet a nikdy jsem nebyl v akci, ale už mám vyšší hodnost a koukám na tebe jak na debila, protože jsi v boji ztratil asi 5 vojáků. A já jsem teď ztratil 4, bueeee, co mám dělat, Chucku?"
"To nic, Barbie, hoď to za hlavu a běž dál, stále kupředu...."
Myslím, že někdy v té chvíli jsem to vypnul.
Ten film byl jako videa v počítačové hře sestříhaná dohromady. Bohužel bez akce a střílení. A mzáků. Něco jako když si objednáte beefsteak a přinesou vám jen hranolky a oblohu. Vidět ve filmu o ET-invazi první slabou siluetu MimoZemšťana až někdy v půlce jistě o lecčems svědčí.
Co říci závěrem? Chcete-li poznávat strasti bojujících vojclů, dejte si Blackhawka. Chcete-li vlastenectví a utrpení lidu, dejte si Den nezávislosti. A chcete-li Aarona Eckharta, dejte si Děkujeme, že kouříte. Ve všech případech uděláte lépe, než koukat na Světovou invazi.
Uf, hned je mi lépe:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama