Nedělní auta

6. června 2011 v 10:11 | majk |  játra
Už při pradávném sledování Automotorevue jsem slintal nad exponáty různých výstav a veletrhů Ženevou počínaje...i konče. Lepé děvy nalepené na nejnovější prototypy aut. Včera jsem měl konečně příležitost být takříkajíc u toho. Tchán byl tak hodný a vytáhl mě na brněnský Autotec. Takže co dostanete za těch 150 vočí do očí? Parkoviště. Ne vážně, tak mi to přišlo. Jako když jdu u nás na sídláku po parkovišti a všechna auta jsou náhodou umytá. Někoho možná vzruší možnost posadit se postupně do všech typů Seatu nebo Škodovky, ale to můžete udělat v autosalonu i zadarmo. Navíc nemusíte čekat, než si to tlustý prase před váma utře do potahů všechno, o čem jste do nejdelší smrti nechtěli vědět. Luxusnější auta a těch pár raritek bylo samozřejmě jen ke koukání. A holky? No jo no, jedna byla fakt podle mého gusta, uznávám. Hm.
Automobilový průmysl zažívá zlatou éru a to i navzdory přemrštěným cenám, takže potřeba originality a tváře ustupuje do pozadí. Lenost zeměkoule dosahuje rekordní úrovně stejně jako ceny hromadné dopravy a koncerny si mnou ruce. (Mimochodem znáte ještě nějaké jiné zboží kromě aut, které ztratí v okamžiku prodeje 30% hodnoty? Možná nábytek.) Takže když procházíte expozicemi jednotlivých firem, splynou vám za chvíli v jeden velký lívanec rozeznatelný snad podle barvy marmelády. Taky jsem si všiml, že kdysi malá auta nám jaxi vyrostla. Dvojková řada Peugeotu dorostla trojkové velikosti a nová Corsa by stála vedle mého Twinga jako limuzína. Auta mě tedy moc nenadchla. Ale je to moje vina, to uznávám. Mám rád stará, malá, omšelá a levná, která vás přiblíží k cíli možná pomaleji a bez automatické klimatizace, ale stejně blízko a beze strachu ze zlodějů a vandalů. Nehledě na to, že když se o jakoukoli věc dobře staráte, vydrží vám znatelně déle, než jste čekali. Mám to mockrát vyzkoušené.
Byl jsem také (a možná především) zvědavý na stánky drobných prodejců. Na takových akcích se kolikrát najde tu zlepšovák, tam vychytávka, zkrátka dobrá okase. Autotecu se bohužel tato možnost vyhnula. Stánky obsadili buď velkovýrobci pneumatik a potahů nebo prodejci teleshopingového zboží. Štít originality držel pouze výrobce "autonábytku". Nevídaný nápad uřezávat z aut různé části a vetknout je do částí nábytku mě skutečně vzal za srdce. Viděl jsem sedačku z kufru Mercedesu nebo mohutný chromovaný motor jako "nohu" skleněného stolku. Až na prodejní ceny velmi pěkné.
Also, co říci závěrem? Jsem rád, že jsem to zkusil a vzhledem k tomu, že Ženeva je daleko a já nesnášim cestování, troufám si říci, že to bylo naposled. Nicméně pokud vás zajímá poslední milimetrový fejslift nové Fábie, ohlušující hudba a davy rozívených dětí, pak je tato výstava určena přímo vám. Až budou vystavovat pivo, přijdu zase já...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama