Relikvie smrti Harryho Pottera část 1.

16. dubna 2011 v 10:55 | majk |  recenze
Problém seriálů je řídnutí. A ždímání. Osmidílný film lze bez obav považovat za seriál.
Takhle, vždy je tu dobrý nápad na prostředí a osoby, ale touha vytěžit myšlenku do (s)mrti způsobí řídnutí. První díly Přátel byly sqělé. Jedna či dokonce i dvě (!) zápletky na díl se postupem času změnily na jednu zápletku na deset dílů. Nebo třeba Moonlighting. Z původně detektivního seriálu stala se postupem času studená polívka na věčně rotující plytké téma. Na vlas stejný případ jako u Ally. Dle mého názoru existuje jediný seriál, který udržel hutnost navzdory desetiletím: James Bond.
První dva díly Harryho Pottera byly naprosto geniální. Originální nápad, tajemná zápletka, radost, svěžest a především pestrost. Filmy pádí od scény ke scéně a v každé je co objevit a žasnout. Ideální podívaná pro všechny generace. Třetí (můj nejmilejší) a čvrtý sice trochu potemňují, ale stále frčí a prýští. Od pátého dílu již začínají dominovat žvásty nad kouzly a také se definitivně ztrácí možnost shlédnout jen tak pouze jeden díl. Prostě se nebudete chytat. A namísto romantického či dobrodružného filmu o kouzelnících tu máme jakési thrillery pro čtrnáctileté. Masturbace bez orgasmu.
Další věc, která poněkud ztěžuje orientaci ve filmech, je množství chybějících knižních pasáží. Tento trend prolíná všemi díly a postupem času mohutní. Vypuštěná scéna, jevící se bezvýznamnou historkou k pobavení čtenáře, nabývá postupem času na důležitosti a divák je ztracen. Autorka ve snaze natáhnout příběh na maximum bere právě tyto starší epizodky a staví na nich. Jeden příklad za všechny: závěr sedmého filmu, desetiminutová superdojemná scéna smrti a kopání hrobu (!) pro Dobyho. Dost překvapivé na to, že se skřítek vyskytoval asi 20 minut v druhém díle... Čtenář má samozřejmě jasno.
Jinak sedmička pokračuje v nastaveném směru. Příběh složití, srozumitelnost klesá a kouzlení se omezuje na věčné variace honiček s létajícími blesky. Jak říká Márty, režisér nejhoršího dílu dostává další příležitost....tomu se dříve říkalo reparát. Ale ani to by mi tak nevadilo, pokud by měl film svých 100 minut. Těch 40 navíc však tvoří nekonečné nudné rozhovory na téma "je ti dobře?" - "není, tak pojďme třeba 10 minut tancovat" ...
Co říci závěrem? Pokud jste shlédli všech šest předchozích, sedmý a osmý díl si stejně ujít nenecháte. A jednou se to snést dá, o tom žádná. Pokud ne, pak doporučuji sáhnout po knihách. Jsou sice tlustší a tlustší a tlustšíííí, ale čtou se jedním dechem a zůstanete v obraze.
No a až to někdy budou dávat v telce, dobrá kulisa k žehlení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama