Případ č. 39 vs. Stáhni mě do pekla

6. dubna 2011 v 10:33 | majk |  recenze
Jedna sociální pracovnice René, urvaná a oteklá - jak to tak chodí, dostane na stůl - do těch hromad - na první pohled standardní případ 10 leté holčičky, která jeví nenadálou změnu chování i prospěchu. Podezřelé vystupování rodičů jen utvrzuje o existenci sociálního případu. Nadřízení ani policie s tím však nechcou nic mít - jak to tak chodí. Noční telefonát vyděšené oběti dává věci do pohybu. Vyjde totiž najevo, že milí rodiče hodlají svou milou dcerušku zaživa upéct v troubě a zahrabat ve sklepě. Uh, uh, uuuuh! To jsou věci, že? Čuměl jsem jak puk. A pak to jde ráz naráz...děcák, terapie, tyčka, kámoš, telefony, sršně, zámky, konfrontace a plovka.
Nemám rád horory. Jakkoli se snaží vypadat logicky, mají příliš chyb a nejsou uvěřitelné. Kde se vzal - tu se vzal nějaký zmutovaný nepřítel nebo zvíře a bojuje se. Nezapomenu, jak v hororu Slimáci kousnul jednoho maníka do palce slimák a on si uřízl ruku... Jistě, existují vyjímky: Hostel, Ti druzí, Dům tisíce mrtvol a samozřejmě Šestý smysl. Jinými slovy naprosto uvěřitelná realita, promyšlená gotika nebo otevřená parodie. Nebo Šestý smysl.
Případ 39 spadá nejspíš do uvěřitelné reality. Satanské téma je v naší kultuře od nepaměti a je součástí našeho života stejně jako daně pro církve. Ale zatímco Damian budil v sedmdesátých hrůzu jen svou existencí, dnešního diváka nějaký ďábelský parchant už tolik nezaujme. Bylo proto potřeba apgrejdovat zlo na současnou úroveň, dát mu jazyk a řeč a nechat ho uspokojovat své zvrhlé choutky. Jodelle Ferland je v tomto směru více než jen partnerkou (mé oblíbenkyně) René. Andělsky vystrašená i ďábelsky lstivá a jedovatá....přesně jak to ty dnešní malé mrchy dokážou. Takže závěrem: Nevěřte dětem a když vás moc zlobí, upečte je zaživa!!!
Stáhni mě do pekla můžeme směle zařadit mezi otevřené parodie. Stará nechutná babizna neplatí nájem a banka ji chce vystěhovat. Tak tam jde prosit o odklad. Myslí si, že když je stará a udělá dojemnou scénu, že to má v kapse...
(Což mi připomíná situace, kdy se důchodci rozhodnou, že musí být v Tescu první a naserou se do šaliny v půl osmé ráno, kdy je čas školáků a pracujících. Navíc zásadně odmítají sedět tam, kam patří. Vždycky mě bavilo v sedě sledovat bábu, jak nade mnou stojí, hypnotizuje a funí a myslí si, že to stačí....)
... jenže pracovnice v bance má taky svých starostí dost a vyjebe s ní. Co následuje si domyslíte....garáž a prokletí, předtuchy a podezření, věštci a vymítači, protézy a zvratky, trapasy a psina.
Jednoduchá zápletka i příběh, založené na srandovních nechutnostech a dobře načasovaném napětí a lekačkách. Hrdinka je navíc roštěnka, takže když už to zrovna nefrčí, můžete v klidu slintat. Právě otevřená parodie, v níž se sice občas leknete, ale každý takový okamžik zasmějete dostatečnou dávkou prči, dělá z tohoto filmu tu správnou oddychovku. I když se tváří hrůzostrašně a kdykoli se objeví baba, modlíte se, abyste nikdy nebyli staří.
Co říci závěrem. Dobrých hororů je málo, stejně jako je poslední dobou málo čehokoli dobrého. Tak jestli chcete prozměnu kouknout do jiného žánru, nezbývá, než oba filmy vřele doporučit. A jestli ne, tak ne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama