krize očima anarchisty

20. ledna 2011 v 19:59 | majk |  játra
Růst. Růst! Růůůůůst!!!!! Nedávno mi někdo řekl, že pro ekonomiku je zásadní pohyb. Nahoru či dolů, pak je vše ok, stagnace je špatná. Říkala mi to nějaká guma za pultem, takže to beru s rezervou, i když něco na tom jistě bude.
Touha růstu vedla několik amerických bank k závodu o klienta a půjčování peněz za každou cenu. To a hrabivost hlavounů je pak přivedlo na buben. A ono když padne nějaká ta banka a obvzlášť když je jich víc, tak to pár lidí naštve a spousty vyděsí. Tento děs se pak díky nestabilitě a křehkosti ekonomiky jako takové nese napříč zeměmi a kontinenty a vyvolává různé reakce. Ta první přijde většinou od médií a z burzy. Na burze se to trochu zatřese a choulostivější podniky řitní (toto je sloveso). Média jak známo mají jednu základní zásadu - nosit jen špatné zprávy. Čím horší rozmáchlejší a rozmazanější, tím lepší. Takže se fofrem rozkřikne, že v Americe padlo několik menších bank a některé slabší ekonomiky mají na kahánku. Odpovědní lidé přehodnotí přístup a za rok se jede dál, močálem temným kolem bílých skal.
No a jak jsem krizi pocítil na svých bedrech já?
Předně cokoli negativního se od začátku tohoto období stalo, bylo najednou vinou krize. Tržby šly dolů - krize. (Krize je pryč a v našem byznysu jdou tržby stále dolů. Podle mě je to způsobeno tím, že nevychází nic dobrého ani v muzice a ani ve filmu. Jakmile totiž vyjde nějaká pecka, tak se lidi můžou strhat. Takhle chodí kolem prázdných regálů, chrastí šrajtoflemi a jdou pryč. Peníze jsou - není za co utrácet. Navíc se zde rozšiřuje velmi nemocný názor, že hlavní pro zákazníka je cena. Výlohu bez nápisu "akce" nebo "sleva" již těžko potkáte a ceny padají dolů tak rychle, že dnes musím prodat 5krát více kusů zboží, abych se dostal alespoň na loňskou úroveň. Z druhé strany, poslechnete-li si obraty našich významných firem, tak zjistíte, že si v době krize nejen nepohoršili, ale mnohé spíš polepšily.) Zkrachuje pár menších firem - krize. (No bodejť by nezkrachovali, když místo vytváření rezerv pro horší časy jezdí v dvoumilionových autech.) Rostou ceny pohonných hmot - krize. (To teda nevim. Rostly před krizí a rostou dál. Co k tomu dodat, když mám něco, na čem jsou dnes všichni závislí, tak bych to zdražoval krize nekrize.) Někde se něco náhodou nepovedlo - krize. Vsadím se, že i letošní povodně zavinila krize.....aarrrrrrrgggghhhhhhh.
Dále vznikl prostor pro zmrazení platů. Sockám se sice přidávalo, ale na práci a nikoli na gáži. Chytře využitá tisíce kilometrů od nás vzdálená krize umožnila českým zaměstnavatelům reorganizovat, takže vyhodili ty nepohodlné, což při zdejším zdanění mezd ušetří majlant, a jejich práci hodili na krk pohodlným. Navíc nikdo nepičoval, protože se díky médiím všichni báli o koryto. Geniální!
Růst. Možná bychom se měli všichni poněkud uklidnit a soustředit. Dát se v klídku dohromady, být rádi, že to funguje a vzít si pauzu od lámání rekordů. Věnovat se po letech také údržbě a vybavení nebo třeba školení. Nadoraz se nedá jet v ničem, vždycky to totiž končí úrazem. A na to vemte jed!
(autor tohoto článku je také guma)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ♣Alenka♣ ♣Alenka♣ | Web | 20. ledna 2011 v 20:09 | Reagovat

super blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama